To letnie warzywo zamieniam w pyszną sałatkę. Wystarczą 2 dodatki i kolacja gotowa
Choć przez cały rok można kupić mrożoną fasolkę szparagową, to jednak nie ma, jak ta świeża. Ma doskonały smak i konsystencję, a odpowiednio przygotowana wprost rozpływa się w ustach. Gotowaną i polaną masłem lub zrumienioną bułką podaje się zwykle do obiadu. Jednak możliwości tego warzywa są o wiele większe. Dziś przerobię ją na pyszną sałatkę.
Wartość odżywcza fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa, niezależnie od tego, czy żółta czy zielona, to bardzo zdrowe warzywo, po które warto sięgać jak najczęściej. Jest lekkostrawna i niskokaloryczna, 100 g tego produktu dostarcza tylko 35 kcal. Zawiera też sporo białka oraz błonnika. Poza tym jest zasobna w witaminę C i K, a także w beta-karoten, kwas foliowy i sole mineralne. Ma też niski indeks glikemiczny, dlatego może być spożywana przez diabetyków.
Jak zrobić sałatkę z fasolki szparagowej?
Fasolkę szparagową na sałatkę trzeba najpierw ugotować. Należy jednak przy tym uważać, by nie rozgotować warzywa. Powinno ono pozostać lekko twardawe, dzięki czemu będzie zdrowsze i smaczniejsze.
Przepis: Sałatka z zielonej fasolki szparagowej
Zielona fasolka szparagowa z pomidorkami i fetą
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 200 w każdej porcji
Składniki
- 500 g fasolki szparagowej, np. zielonej
- 150 g pomidorków koktajlowych lub 1 duży pomidor
- 150 g sera feta
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki octu balsamicznego
- sól, cukier, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie fasolkiFasolkę opłucz, osącz, z każdej odetnij twarde końce. W garnku zagotuj wodę, dodaj do niej trochę soli i cukru, wrzuć fasolkę i od momentu zagotowania, gotuj ją 5-7 minut. Potem fasolkę odcedź, przelej zimną wodą i dokładnie osącz.
- Wykańczanie sałatkiWystudzoną fasolkę przełóż do salaterki. Pomidorki umyj, każdy przekrój na połowę. Ser feta pokrój w kostkę. Pomidorkami i fetą posyp fasolkę. Skrop ją oliwą wymieszaną z octem balsamicznym.
Fasolka szparagowa – kilka wskazówek
Fasolka szparagowa idealnie nadaje się do gotowania, duszenia i pieczenia. Można ją dodawać do sałatek, zup, zapiekanek, gulaszów. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, robiąc potrawy z fasolki szparagowej.
- Fasolka szparagową jest bogata w beta-karoten i witaminę K. Składniki te są lepiej przyswajalne przez nasz organizm, gdy są zjadane w towarzystwie tłuszczu. Dlatego np. gotowaną fasolkę warto polać stopionym masłem czy skropić oliwą z oliwek.
- Do wody, w której gotuje się fasolka szparagowa warto dodać nie tylko trochę soli, ale też cukru. Dzięki temu będzie miała lepszy smak i szybciej się ugotuje.
- Fasolkę szparagową najlepiej wrzucać na wrzątek i gotować 5-7 minut, w zależności od jej grubości. Po odcedzeniu warto przelać strączki zimną wodą, co szybko je schłodzi i pozwoli zachować ładniejszy kolor.
- By sprawdzić, czy fasolka szparagowa nie jest łykowata, wystarczy przełamać ją na pół. Gdy po przełamaniu ma widoczne włókienka, lepiej pokroić ją na kawałki, a wtedy będą mniej wyczuwalne w czasie jedzenia.